Eklenme: 17.03.2016- 10899 kişi okudu.

Memenin Paget (Paje) Hastalığı

Memenin Paget (Paje) Hastalığı

Memenin Paget (Paje) hastalığı nedir?
Memenin Paget hastalığı meme ucunu ve çevresindeki koyu renkli alanı (areola) tutan nadir görülen bir kanser tipidir. Paget hastalığı olan hastaların çoğunda aynı meme içinde bir veya daha fazla meme kanseri vardır. Bu kanserler ya DCIS (Duktal Karsinoma In Situ) veya invaziv meme kanseridir.

Memenin Paget hastalığına ismini veren bu hastalığı 19. Yüzyılda ilk tanımlayan İngiliz hekim Dr. James Paget’den gelir. Dr. Paget başka hastalıklar da tanımadığından onun adıyla anılan başka hastalıklar da vardır: kemikte görülen Paget hastalığı gibi.

Paget hastalağında meme derisinde görülen kanser hücrelerine Paget hücreleri adı verilir ve tanı bu hücrelerin dei biyopsisinde görülmesiyle konur.

Paget Hastalığı kimlerde görülür?
Memenin Paget hastalığı hem kadınlarda hem de erkeklerde görülür. Ancak olguların büyük kısmı kadındır. Paget hastalığı tüm meme kanserlerinin%1-4'ünü oluşturur. Ortalama görülme yaşları 55-60 arasıdır. Fakat tüm yaşlarda görülebilir.

paget

Paget Hastalığı neden oluşur?
Memenin Paget hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. En yaygın kabul gören teori kanser hücrelerinin süt kanallarından meme ucuna doğru gelerek oraya yerleşmiş olabileceğidir. Nitekim Paget hastalığı ile birlikte meme içinde ikinci bir tümörün bir arada sıkça görülüyor olması da bu teoriyi desteklemektedir.

Diğer yandan bir başka teori ise tam tersini savunur: kanser doğrudan meme ucunda başlar ve areolaya yayılır. Bazı hastalarda sadece Paget hastalığı görülmesi bu teorinin desteğidir. İkinci tümörün varlığı tamamen tesadüf olarak kabul edilmektedir.

paget

Paget Hastalığının belirtileri nelerdir?
Memenin Paget hastalığının belirtileri çoğu kez yanlışlıkla dermatit veya egzema sanılıp tedavi edilmesine neden olur. Belirtiler şunlardır:
• Meme ucunda ve/veya areolada kaşıntı,batma ve kızarıklık,
• Meme ucunda ve çevresinde döküntülü görünüm ve deride kalınlaşma,
• Meme ucunun düzleşmesi veya içe çekilmesi,
• Bazen meme ucunda ülser,
• Meme ucundan kanlı veya sarı renkli aıntı olması.

Erken dönemde memenin Paget hastalığının belirtileri egzemaya çok benzediğinden ve egzemaya göre memenin Paget hastalığı oldukça nadir görüldüğünden ilk tanı genellikle yanlış olarak egzema olarak konur ve tedavi edilmeye çalışılır. Kısa süreli düzelme gözlense de genelde tedavi başarılı olmaz. Bu açıdan iki hastalığın ayrımının doğru yapılması önemlidir.

meme paget hastalık

Memenin Paget hastalığına nasıl tanı konur?
Memenin Paget hastalığına biyopsi ile tanı konur. Biyopsi çeşitli yöntemlerle yapılır. Ya yüzeyden hücrelerin kazınmasıyla, ya da deriden traşlama yoluyla örnek alınmasıyla alınan doku örneği patolojik olarak incelenir. Tanı genel olarak kötü huylu (malign) görünümlü Paget hücresi adı verilen hücrelerin derinin tabakaları içinde görülmesiyle konur.

Paget hastalığı tanısı almış bir hastaya ikinci tümör olup olmadığını araştırmak amacıyla meme muayenesine ek olarak mamografi ve meme ultrasonografisi yapılır. Klinik meme muayenesinde hastaların yarısına yakınında aynı taraf memede kitle saptanır.

Paget hastalığı nasıl tedavi edilir?
Uzun yıllardaır standart olarak uygulanan tedavi memenin tamamının çıkarılması ve koltukaltı lenflerinin temizlenmesidir. Bu ameliyata modifiye radikal mastektomi denir. Bu ameliyatın yapılma nedeni hastaların çoğunda meme içinde ikinci bir veya daha fazla tümör saptanmasıdır.

Ancak son yıllarda gelişmiş görüntüleme yöntemleriyle ikinci bir tümörün saptanmadığı ve sadece meme ucunda Paget hastalığı bulunan hastalarda meme ucunun ve areolanın sağlam doku sınırıyla birlikte çıkarılması işlemi uygulanmaktadır (meme koruyucu cerrahi). Koltuk altına yayılım olup olmadığı aynı seansta sentinel lenf bezi biyopsisi ile araştırılır. Eğer yayılım var ise o zaman koltukaltı lenf dokusu çıkarılır (aksiller lenf nodu diseksiyonu).

Meme koruyucu cerrahiyi takiben tüm meme ışınlaması (radyoterapi) uygulanması şarttır. Aksi takdirde memede yerel tümör nüksü (tekrarlaması) ihtimali oldukça yüksektir.

Çıkan dokunun özelliklerine göre ek tedavi uygulanır.

Memenin Paget hastalığının seyri nasıldır?
Hastalığın seyrini belirleyen bir çok faktör vardır. Bunlar kısaca;
• Memede ikinci bir kitle olup olmaması,
• Patoloji sonucunun DCIS veya invaziv kanser olması
• İnvaziv kanser ise kanserin evresi.

Paget ile birlikte ikinci bir tümör olması durumunda hastalığın seyrini o tümörün evresi belirler. Paget’nin varlığı hastalığın seyrine ayrıca olumsuz bir etki etmez.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri