Eklenme: 13.10.2017- 4905 kişi okudu.

Memede Ele Gelen Sertlik

Memede Ele Gelen Sertlik


Memede Ele Gelen Sertlik veya Kitle Ne Olabilir?
Memede rastalanan her kitle kanser demek değildir. Ancak memede ele gelen yeni bir kitle kanser şüphesi nedeniyle mutlaka incelenmelidir. Memede kanser dışında en sık görülen lezyonlar şunlardır:

Kistler:

memede kist

İçi sıvı dolu, düzgün sınırlı genelde yuvarlak ve nispeten hareketli kitlelerdir. Her boyutta olabilirler. Özellikle menopoz öncesi kadınlarda, 35 yaşından itibaren daha sık görülürler. Regl döneminde boyutları genellikle büyüme eğilimindedir. Bazen aniden ortaya çıkabilirler.

Kistler memenin ultrason ile incelenmesi ile kolayca tanı alırlar. Kistlere genelde müdahale edilmez. Ancak duvarının aşırı gerilmesine bağlı olarak ağrı yapıyorsa veya hastayı rahatsız ediyorsa enjektör ile içeriği çekilir. Çoğu kist bir daha tekrarlamaz.

İyi huylu kitleler:
İçi sıvı dolu olmayan yani solid kitlelere özellikle meopoz öncesi sıklıkla rastlanır. Bunlardan en sık görülen fibroadenomlardır.

Fibroadenom:

fibroadenom

Özellikle 20’li yaşlarda sıkça görülür. Sert, düzgün ve keskin kenarlı, oldukça hareketli kitlelerdir. Değişik boyutlarda olabilir. Genellikle tedavi gerektirmez, takip edilirler. Eğer boyut büyümesi varsa veya ilk başvuru anında 3 cm'den daha büyük ise cerrahi olarak çıkarılmaları tavsiye edilir.

Fibrokistik Değişiklikler:
Diğer sık rastlanan iyi huylu kitle yapan durumlardan biridir. 30 yaş üstü kadınlarda görülme sıklığı artar. Menopoza kadar olan yaşlar boyunca görülebilirler. Görüntüleme yöntemlerinde (mamografi ve ultrasonda) şüpheli özellikler gösteriyorlarsa kalın iğne (kor) biopsi ile kanser dışlanmalıdır.

Fibrokistik Hastalık
Bu terim artık kullanılmamaktadır. Çünkü fibrokistik durumun bir hastalık olmaktan ziyade meme dokusunda bir değişiklik olduğu savı kabul görmektedir.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri