Eklenme: 14.03.2016- 65364 kişi okudu.

Memede Benign Bulgu

Memede Benign Bulgu

Meme hastalıklarının büyük kısmı iyi huylu hastalıklardır. İyi huylu demek kanser olmayan yani benign demektir.

Benign Bulgu Ne Demek?
Memede başta ele gelen kitle olmak üzere bir çok yakınma, şikayet için yapılan incelemeler hastanın yaşına göre değişmekle birlikte mamografi, meme ultrasonu, meme MR’ı gibi tetkiklerdir. Bu tetkiklerde iyi huylu kabul edilen hastalıkların bulguları benign bulgu olarak raporlanır.

Benign Bulgular Nelerdir?

benign bulgu nedir

Mamografide belirgin ve düzgün sınırlı, yuvarlak bir kitlenin görülmesi genellikle benign bir bulgu kabul edilir. Bu kitleler ultrason ile incelendiğinde çoğunlukla kistik yapıdadırlar; basit kist olarak görülürler. Bu da benign bir bulgudur.

Mamografide iri, yuvarlak ve beyaz bir leke olarak görülen kireçlenmeler (makrokalsifikasyonlar) benign bulgu olarak adlandırılır. Çoğunlukla kistler, fibroadenomlar ve damarlar bu şekilde kireçlenirler.

makrokalsifikasyon

Benign Bulgu Varlığında Ne Yapılır?
Basit kist gibi benign olduğu hemen hemen kesin olan durumlarda radyolog durumu BİRADS 2 olarak raporlar. Birads 2 demek benign bulgu demektir. (Bkz Birads). Bu durumlarda yıllık takip yeterlidir.

Fibroadenom gibi iyi huylu tümörlerde kesin tanı radyolojik olarak konamaz. Kesin tanı için biopsi ve patolojik inceleme gerekir. Ancak yüksek olasılıkla fibroadenom düşünülen ve kitlenin 2 cm’den küçük olduğu durumlar Birads 3 olarak raporlanır ve 6 aylık aralıklarla bir yıl izlenir. Eğer boyut büyümesi veya sınır düzensizliği yoksa o zaman biopsi yapılmaksınız benign kabul edilip yıllık izlenir.

Mikrokistler de benign durumlardır. Ancak ultrasonda doku yapısı kesin olarak değerlendirilemeyeceğinden Birads 3 olarak raporlanırlar.

Benign Bulgu Olması Kanser Olmadığı Veya Gelişmeyeceği Anlamına Gelir Mi?
Benign bir dokuda kanser gelişme riski memenin normal dokusuyla eşdeğerdir. Bu bakımdan normal yıllık taramalar ihmal edilmemelidir.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri