Eklenme: 17.10.2017- 2232 kişi okudu.

Meme Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Meme Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Meme kanserlerinin büyük çoğunluğunda neden belli değildir.

Her 100 kadına karşın bir erkekte görülür. En önemli risk faktörü kadın olmaktır.

Diğer önemli risk faktörleri: ileri yaş, erken menarş (ilk adet olunan yaş), geç menopoz (adetlerin kesildiği yaş), geç doğum yaşı gibi etkenlerin meme kanser riskini arttırdığını söyleyebiliriz.

Doğum kontrol hapı kullanımı, menopozda hormon destek tedavisi görmek, yağlı diyetle beslenmek ve hayat tarzı ve alışkanlıklar (alkol ve sigara) da riski arttıran faktörlerdir. Ancak yine de tüm alışkanlıkları değiştirmenin meme kanserinden korunma sağladığını söylemek zordur. (Risk faktörleri tablosuna bakınız).

Meme kanserlerinin%5-10’u ailesel geçiş gösterir (herediterdir). Genlerin yarısını anneden diğer yarısını ise babadan alınır ve eğer anne babadan birinde gen mutasyonu varsa bu gen mutasyonu kişide de bulunur. Eğer baskın gen geçişi varsa (otozomal dominant geçiş) bireyde ilerleyen yaşla birlikte çeşitli kanserler gelişebilir.

Meme kanserinde en sık rastlanan genetik mutasyon BRCA1 ve BRCA2 genlerinde görülür.

BRCA. İngilizce meme anlamına gelen BREAST ile kanser sözcüğünün karşılığı olan CARCINOMA sözcüklerinin ilk iki harfinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir isimdir. BRCA1 ve BRCA2 olarak isimlendirilmiş iki ayrı gen vardır ve her ikisinin de görevi DNA çift sarmalında oluşan hasarları onarmaktır. Bir tür kalite kontrol işi yaparlar. Hücre bölünmeden önce kendini eşleyen DNA sarmallarında bir bozukluk varsa bu genler bozuk DNA'yı işaretleyerek onun yıkılmasına yol açarlar. Eğer genler hasarlıysa işlerini yapamazlar: bozuk DNA iki yavru hücreden birinde yer alır ve o yavru hücre artık bozukluk DNA'sının neresindeyse onun etkilerine maruz kalır.

Eğer bu iki gende hasar oluşursa tümör gelişimi önlenemez ve bu genin hasarlı olduğu bireylerde başta meme ve yumurtalık olmak üzere çeşitli kanserler erken yaşlardan itibaren gelişebilir.

İşin ilginç yanı bu gen hasarı ailesel olarak aktarılmaktadır. Yani gen hasarı olan birey, farkına varmadan bunu çocuklarına aktarabilir. Bu geçiş%50 oranındadır, yani hasarlı gen taşıyan anne ya da babadan%50 ihtimalle hasarlı gen taşıyan bir çocuk doğar.

BRCA1 veya 2 mutasyonu taşıyan kadınlarda hayat boyu meme kanseri gelişme riski%50-80 arasındadır. Bu arada erkekleri de unutmamak lazım; gen mutasyonu erkeklerde de meme, prostat ve pankreas kanseri gelişme riskini arttırmaktadır.

Eğer ailede birden çok birinci derece akrabada (anne, kız kardeş, anneanne, teyze gibi) menopoz öncesi meme kanseri ve/veya yumurtalık (over) kanseri öyküsü varsa mutlaka genetik danışma almak gerekir.

MEME KANSERİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

Risk faktörü / Rölatif Risk
Herhangi bir benign meme hastalığı olması / 1.5
Postmenopozal hormon replasmanı almış olması / 1.5
Erken menarş (<12 yaş) / 1.1-1.9
Alkol (2-3 kadeh/gün) / 1.1-1.9
Menopoz (>55 yaş) / 1.1-1.9
Artmış kemik dansitesi / 1.1-1.9
Sedanter yaşam / 1.1-1.9
Atipisiz proliferatif meme hastalığı / 2
İlk doğum yaşı> 30 / 2-4
Birinci derece akrabada meme kanseri / 2-4
Postmenopozal obezite / 2-4
Üst sosyoekonomik sınıf / 2-4
Endometrial veya over kanseri öyküsü / 2-4
Artmış meme dansitesi / 2-4
İleri yaş / >4
Geçirilmiş meme kanseri / >4
Atipili proliferatif meme hastalığı / >4
İki birinci derece akrabada meme kanseri olması / 5
Birinci derece akrabada meme kanseri ve atipik hiperplazi olması / 10

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri