Eklenme: 10.02.2016- 3541 kişi okudu.

Meme Kanserinin Kesin Tanısı: Biyopsi

Meme Kanserinin Kesin Tanısı: Biyopsi

İğne biyopsisi meme kanserinin kesin tanısı için ideal yöntemdir. Meme kanserinin kesin tanısının konması için tümör dokusundan küçük bir örneğin alınarak özel boyamalardan sonra mikroskopta incelenmesi gerekir.

Ultrasonografi Kılavuzluğunda
İnce İğne (aspirasyon): İnce bir iğneyle, dokudan hücre düzeyinde örnekler alınmasını sağlar. Örnek alınması da değerlendirilmesi de güçtür. Tecrübeli bir radyolog ve sitolog gerektirir.

Kalın İğne (Tru-cut): Daha kalın bir iğneyle doku örneklemesi yapılmasını sağlar. Ele gelen kitlelerde bir uzman tarafından kolaylıkla yapılabilir. İnce iğneden daha doğru sonuç verir.

Mamografi Kılavuzluğunda
Stereotaktik Vakum Biyopsi: Palpe edilemeyen ancak görüntüleme ile saptanan kitlelerde uygulanan bir yöntemdir. Mamografi eşliğinde yapılan daha çok mikrokalsifikasyonlarda uygulanır.

Cerrahi Yöntemle Meme Biyopsisi
Görüntüleme Yöntemleri Kullanılarak İşaretleme Sonrası Cerrahi Açık Biyopsi

Görüntüleme Kullanılmadan Elle Muayene Bulguları Kılavuzluğunda Cerrahi Açık Biyopsi: Diğer yöntemlerle alınan örneklemelerde çelişkili ya da yetersiz veya kuşkulu sonuçlar varsa, ya da diğer biopsi yöntemlerinin yapılamadığı koşullarda açık cerrahi biopsi yapılır. Palpe edilemeyen ya da derin yerleşimli leyonlarda görüntüleme yöntemiyle işaretlenerek (tel işaretli) biopsi yapılır.

Eksizyonel biopsi: Lezyonun tümüyle çıkarılmasıdır.

İnsizyonel biopsi: Lezyondan patolojik inceleme için yeterli olacak boyutta bir parça alınmasıdır.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri