Eklenme: 29.09.2017- 5446 kişi okudu.

Meme Kanserinde Metastaz

Meme Kanserinde Metastaz


Metastaz Nedir?
Kanser hücrelerinin başlıca iki özelliği vardır:
1. Sınırsız çoğalma
2. Çevre ve uzak dokulara yayılma

Kanser hücreleri köken aldıkları hücre topluluğundan (ana tümörden) ayrılıp doku arasına yönelirler. Bunu sağlayan enzimlere sahip olmalarını geçirdikleri mutasyonlar sayesinde sahip olurlar. Mutasyon genetik dizilimdeki değişiklik demektir. Hücre çoğalması hızlandıkça mutasyon ihitmali de artmaktadır.

Kanser hücreleri doku arasında ilerler ve toplardamarların duvarını tahrip ederek içine sızıp dolaşıma karışırlar veya lenfatik kanallara girip lenf bezlerine ulaşırlar. Bu hücreler ya bir organa (kemik, karaciğer, beyin gibi) ya da lenf bezlerine yerleşirler ve orada yeniden çoğalmaya başlarlar. İşte ana tümörden ayrı gelişen bu yapılara metastaz denir.

meme kanseri metastaz

Tümör ne kadar geç fark edilirse metastaz olasılığı da o kadar yüksektir. Metastaz yapmış tümörler Evre IV (4) olarak değerlendirilip tedavi edilirler.

Meme kanseri en çok koltukaltı lenf bezlerine yayılır. Bu nedenle meme kanseri tedavisinde mutlaka koltuklatı lenf bezlerinin durumu değerlendirilir.

Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapinin amacı hem ana tümörü hem de dolaşımdaki hücreleri ve metastazları yok etmektir.

Meme kanseri ayrıca kemiklere, karaciğere, akciğere ve beyne metastaz yapabilir. Bu nedenle özellikle boyut olarak büyük ve koltukaltına yayılmış tümörlerde ameliyattan önce metastaz taraması yapmak gerekir. Bu amaçla yapılan tetkiklerde sadece gözle görülebilir boyuttaki, genellikle 1 cm’den büyük olan metastazları saptamak mümkündür. Dolaşımdaki henüz yerleşmemiş hücreleri saptamamızı sağlayan bir yöntem bulunmuş değildir.

metastaz nedir

Metastaz taraması için yapılan başlıca testler:
Karın ultrasonografisi ve karaciğer kan testleri (karaciğer metastazı için),
Akciğer filmi (akciğer metastazı için),
Kemik sintigrafisi (kemik metastazı için),
Beyin MR’ı (beyin metastazı için),
PET-CT (tüm vücut taraması için).

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri