Eklenme: 05.02.2016- 2130 kişi okudu.

Meme Kanserinde Kemoterapi

Meme Kanserinde Kemoterapi

Kemoterapi etkisini bölünen hücreleri öldürerek gösterir. Kemoterapi süresince sadece kanser hücreleri değil, bölünen normal hücreler de ölür. Bu nedenle saçlar dökülür. Kemoterapi bittikten sonra normal hücreler tekrar çoğalmaya başlarken kanser hücrelerinin böyle bir yeteneği olmadığı için yok olurlar. Nitekim kemoterapi bittikten sonra saçlar yeniden çıkar.

Yineleme (nüks etme) riski ne kadar yüksekse kemoterapiye alınacak yanıt o kadar etkili olur. Bu nedenle lenf bezlerine veya uzak organlara metastaz yapmış tümörlerde ya da genç yaştaki hastalarda kemoterapi verilir. Her hasta için tedaviye karar verdiren en önemli faktörler tümörün evresi ve patoloji raporunda belirtilmiş olan tümörün özellikleridir.

Kemoterapi medikal onkologlar tarafından uygulanır. Hangi ilaçların uygulanacağına onlar karar verirler. İlaçlar genellikle ikili ya da üçlü olarak bir arada verilir. Kemoterapi ilaçları genellikle büyük toplardamarlardan 3 haftada bir günübirlik yani ayaktan özel servislerde 4-6 ay boyunca verilir. Doktorunuzla ilaçların etkileri ve yan etkileri konusunda mutlaka konuşmalısınız.

Kemoterapinin başlıca yan etkileri; halsizlik, saç dökülmesi ve incelmesidir. Bunların yanı sıra bulantı ve kusma da sıklıkla görülür. Zaten her hastaya bulantıyı önleyici ilaçlar standart olarak verilir. Diğer bir önemli yan etki kan hücrelerinin azalmasıdır. Bu durumda enfeksiyonlara yatkınlık artar ve ateş olur. Her kemoterapi öncesi ve sonrası kan sayımı yapılır. Kemoterapi sürecinde mümkün olduğunca dış etkenlerden ve temastan kaçınmak gerekir.

Kemoterapi geçici veya kalıcı menapoza yol açar. Bu etki özellikle 40 yaş üstü olanlarda daha belirgindir. Menapoza girilmesi bir bakıma iyidir: hormona duyarlı kanserin nüks etme riskini azaltır. Henüz çocuk sahibi olmamış, genç kadınlarda yumurtaların dondurulması bir seçenektir. Bu konuyu doktorunuzla konuşmanızı öneririm.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri