Eklenme: 02.02.2016- 5105 kişi okudu.

Meme Kanseri Nasıl Yayılır?

Meme Kanseri Nasıl Yayılır?

Diğer tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinde de kanser hücrelerinin başlıca özelliği köken aldıkları hücre topluluğundan (ana tümörden) ayrılmak ve doku arasına yönelmektir. Kanser hücreleri doku arasında ilerler ve toplardamarların duvarını tahrip ederek içine sızar dolaşıma karışırlar veya lenfatik kanallara girip lenf bezlerine ulaşırlar. Bu hücreler ya bir organa(kemik, karaciğer, beyin gibi) ya da lenf bezlerine yerleşirler ve orada yeniden çoğalmaya başlarlar. İşte ana tümörden ayrı gelişen bu yapılara metastaz denir.

Kanser tedavisinde uygulanan özel ilaçların(kemoterapinin) amacı hem ana tümörü hem de dolaşımdaki hücreleri ve metastazları yok etmektir. Tümör ne kadar geç fark edilirse metastaz olasılığı da o kadar yüksektir.

Meme kanseri hücrelerinin en sık yayıldıkları yerkoltukaltındaki lenf bezleridir. Bu nedenle her tanı alan meme kanseri hastasında koltukaltı durumunu değerlendirmek gerekir.

Meme kanseri ayrıca kemiklere, karaciğere, akciğere ve beyne metastaz yapabilir. Bu nedenle özellikle boyut olarak büyük ve koltukaltına yayılmış tümörlerde ameliyattan önce metastaz taraması yapmak gerekir. Bu amaçla yapılan tetkiklerde sadece gözle görülebilir boyuttaki metastazları saptamak mümkündür. Halen dolaşımdaki henüz yerleşmemiş hücreleri saptamamızı sağlayan bir yöntem bulunmuş değildir.(Son yıllarda buna yönelik araştırmalar artarak devam etmektedir.)

Metastaz taraması için yapılan başlıca testler:
Karın ultrasonografisi ve karaciğer kan testleri (karaciğer metastazı için),
Akciğer filmi (akciğer metastazı için),
Kemik sintigrafisi (kemik metastazı için),
Beyin MR’ı (beyin metastazı için),
PET-CT (tüm vücut taraması için).

Umarım meme kanseri nasıl yayılır konu başlığı ve içerik yazım ilginizi çekmiştir.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri