Eklenme: 14.01.2016- 9490 kişi okudu.

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Meme kanseri "üçlü" değerlendirmeyle tanı alır:

1. Bir genel cerrahi uzmanı tarafından belirti ve bulguların değerlendirilmesi,
2. Bir radyoloji uzmanı tarafından mamografinin değerlendirilmesi ve gerekirse ultrason yapılması,
3. Bir patoloji uzmanı tarafından kitleden alınan örneğin (biyopsinin) değerlendirilmesi.

mamografi

Mamografi başlıca meme görüntüleme yöntemidir. Meme dokusu iki plaka arasında hafifçe sıkıştırılırken X-ışını ile memenin resmi çekilir. Genellikle iki yönlü olarak çekilir. İlkinde yukardan aşağı, diğerinde ise oblik olarak yandan görüntü alınır. Bu inceleme biraz rahatsızlık verse de meme dokusuna ciddi bir zararı olmaz. Günümüzde dijital teknoloji ürünü cihazlar kullanılmaktadır. Dolayısıyla verilen X-ışını dozu oldukça düşüktür. Mamografi ile ele gelen kitlelerde %95 doğrulukla tanı konur. Ele gelmeyen durumlarda bu oran %50'ye düşmektedir.

Ultrason, güvenli ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Meme üzerine kayganlaştırıcı bir jel sürülerek görüntü kalitesi arttırılır. Kanser tanısında değeri mamografiden düşük olsa da kitlelerin solid (içi yoğun) veya kistik (içi sıvı dolu) olduğunun ayrımında güvenilirliği çok yüksek bir yöntemdir.

Bazı özel durumlarda radyoloji uzmanı memenin magnetik rezonans incelemesini (MR) isteyebilir.

Kanserin yayılımının değerlendirilmesinde sintigrafikarın ultrasonografisiakciğer filmi veya PET-CT gibi ek incelemeler de istenebilir.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri