Prof.Dr. EKMEL TEZEL / MEME CERRAHİSİ / MEME KANSERİ

MEME KANSERİ

Meme dokusu süt bezleri ve süt kanallarından oluşur. Bu iki yapı çok sayıda hücreden oluşur. Bu hücrelerde ortaya çıkan genetik bozulma (mutasyon), hücrelerin kontrolsüz çoğalmasına yol açar. Bu durumda ortaya meme kanseri çıkar.

meme kanseri erken teşhis

Meme kanseri hücreleri çok sayıda mutasyon içermelerine ve kontrolsüz çoğalmalarına rağmen normal hücreler ile aralarında DNA yapısı bakımından çok büyük fark yoktur. Bu bakımdan kanser hücreleri köken aldıkları benzerler. Buna diferansiyasyon denir. Bir kanser hücresi köken aldığı hücreye ne kadar çok benziyorsa o kadar iyi diferansiyedir. İyi diferansiye kanserlerin seyri daha iyidir. Normal hücreyi kanser hücresine dönüştüren DNA değişiklikleri (mutasyonlar) uzun bir süreçte tesadüfen ortaya çıkarlar. Bu yaş ilerledikçe kanser riskinin artması anlamına gelir. Nitekim meme kanserlerinin çoğu 40 yaş üzerinde görülmektedir.

Meme kanserinin büyüme hızı, hücrelerin çoğalma süresiyle ölçülür. Hücreler ikiye bölünerek çoğaldıklarından buna doubling (dabling okunur; ikiye katlanma) zamanı denir. Söz gelimi bir kanser hücresi ayda bir ikiye bölünüyorsa (yani doubling zamanı 30 gün ise), bir ay sonra 2, 2 ay sonra 4, 3 ay sonra 8 hücre oluşacaktır. Her hastada meme kanser hücrelerinin doubling zamanı kendine özgüdür.

Mamografi (meme röntgeni) ile saptanabilen en küçük tümörler en az yüz milyon hücre içerirler. Tümörün doubling zamanının bir ay olduğunu düşünürsek bir hücreden o boyuta gelmesi için geçen zaman 2 yıl, doubling zamanını üç ay olduğunu varsayarsak 7 yıl geçmesi gerekir demektir.


MEME KANSERİ BELİRTİLERİ
Meme kanseri erken teşhis edilmediği vakit zamanla meme içinde büyür. İlk zamanlarda meme kanseri belirtileri görülemeyebilir ama zamanla memede ele gelen sertlikler, meme başında çekilme, kanlı meme başı akıntısı, meme ağırısı vb. belirtilere rastlarsanız vakit kaybetmeden doktordan randevu almalısınız. Aşağıda yazılı olan meme kanseri belirtileri dikkate alınmalıdır.

meme kanseri belirtileri

Kitle: Kanserin en sık görülen bulgusudur. Kitle genellikle ağrısız ve serttir, sınırları düzensiz ya da belirsizdir.
Meme şeklinde ve boyutunda değişiklik: Kanseri meme derisinde çekintilere veya çukurlaşmalara (gamze) neden olabilir. Bazen meme şeklinde bozukluk yaparak asimetri oluşturabilir.
Meme başında çekilme: Meme kanseri bazen meme başının içeri doğru çekilmesine neden olabilir.
Kanlı meme başı akıntısı: Meme ucundan kendiliğinden pembeden kırmızıya kadar değişen renklerde akıntılar olabilir.
Meme ucunda kaşıntılı, kızarık lezyonlar: Sadece meme başını tutan meme kanserleri çoğu kez ekzema sanılarak tedavi edilebilir. Geçmeyen, tek taraflı olan ve sınırları düzensiz bu tür lezyonlarda meme kanseri araştırılmalıdır.
Deri tutulumu: İlerlemiş olgularda meme kanseri deride yaralar oluşmasına neden olabilir. İnflamatuar meme kanseri denen özel bir tip meme kanseri başlangıçtan itibaren deriyi tutarak deride portakal kabuğu görünümü oluşmasına yol açabilir.
Koltuk altında kitle: Bazen memede saptanabilen bir kitle olmaksızın meme kanseri ilk belirti olarak koltuk altı lenf bezlerinde kitleyle belirti verebilir.
Meme ağrısı (mastalji): Meme kanserinde ağrı nadiren olur.

Bu tür kanser belirtileri görülüyorsa doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

kanser belirtileri

  HASTA GÖRÜŞLERİ (tümü için tıklayın)

 • Aliye Y.

  Ekmel Hocamı internet araştırmalarım sonucunda buldum. Yıllarca süregelen meme rahatsızlıklarım vardı, aksatarak da olsa takip ve tetkiklerimi yaptırıyordum. Bir arkadaşımı meme kanserinden kaybettikten bir ay sonra sol göğüs ucumdan kan gelmeye başladı, bu durum beni çok etkiledi. Ekmel Hocam tarafından çok titizlikle takip edilen tetkikler sonrasında göğüslerimde kitleler tespit edildi ve erken teşhis edilen kitleler ameliyatla giderildi. Bu süreçte bana gösterdiği yaklaşım, verdiği güven ve takibi beni çok rahatlattı. Hastalığım sırasında Ekmel Hocam ile tanışmak benim için büyük bir şans oldu. İlgisinden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.

 • meme kanseri tipleri
 • Gamze

  Ekmel Bey ile sol göğüsümdeki kitle sebebiyle tanıştım. Muayenesinde benimle özverili bir şekilde ilgilendi. Bütün detaylarina kadar bana bu kitleyi anlatti. Akabinde o kitlenin cikarilmasi ameliyati oncesinde de sonrasinda da benimle gayet iyi bir şekilde ilgilendi. Bu ameliyat ile gerçekten rahatladim. Bu kadar özverili bir şekilde ilgilendigi icin ve bu kadar donanimli olduğu icin teşekkür ederim

 • meme kanseri tipleri
 • Oya A.

  Doktorumu internet araştırmam sırasında tesadüfen buldum İlk muayenede doktorumun bende uyandırdığı güven duygusu,hastalığımı yenmemde en baş nedendir. Tanıdığım her kanserli hastamı kendisine yönlendirip yardımını istiyorum .Her bir hastada aynen benim duyduğum güvenle ameliyat olup, sonunda aynı memnuniyeti yaşayarak kendisine minnettar olurken,banada aracılığım için teşekkür ediyorlar.

 • meme kanseri tipleri
 • Ferda Y.

  ben ferda y. sivasda yaşıyorum kardeşim ve bana 2004 yılında uykuda nefes durması denen osas teşhisi kondu. geceleri solunum cihazına benzer bir cihazla uyuyorduk. kardeşimi 2009 yılında kaybettik. ben de yanlış cihaz kullanmaktan 160 kiloya çıkmıştım. yaşamaktan vazgeçtiğim dönemde Ekmel hocamla tanıştım ve ameliyat oldum. Hızla kilo verdim. Evlendim ve bebek sahibi oldum. Hastane dönemimde bana olan desteğini şefkatini ilgisini asla unutamam. Beni hayata döndürdü. Kendisine minnetarım. Onu karşıma çıkaran allaha şükürler olsun. Bir doktor olmasının dışında hastalarına karşı gösterdiği İnsanlığı yeter. Herşey için Çok teşekkür ederim sayın hocam.

DİĞER YAZILARIM

Soru sormak için lütfen info@ekmeltezel.com mail adresi üzerine tıklayarak mesajınızı iletin.

Hızlı Randevu için;   Tel: 0312 441 14 14- Cep: 0533 331 22 55-0533 655 16 94- Mail: bilgi@ekmeltezel.com

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri