Prof.Dr. EKMEL TEZEL / MEME CERRAHİSİ / MEME KANSERİ BELİRTİLERİ

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ

Meme kanseri erken teşhis edilmediği vakit zamanla meme içinde büyür. İlk zamanlarda meme kanseri belirtileri görülemeyebilir ama zamanla memede ele gelen sertlikler, meme başında çekilme, kanlı meme başı akıntısı, meme ağırısı vb. belirtilere rastlarsanız vakit kaybetmeden doktordan randevu almalısınız. Aşağıda yazılı olan meme kanseri belirtileri dikkate alınmalıdır.

meme kanseri belirtileri

Kitle: Kanserin en sık görülen bulgusudur. Kitle genellikle ağrısız ve serttir, sınırları düzensiz ya da belirsizdir.
Meme şeklinde ve boyutunda değişiklik: Kanseri meme derisinde çekintilere veya çukurlaşmalara (gamze) neden olabilir. Bazen meme şeklinde bozukluk yaparak asimetri oluşturabilir.
Meme başında çekilme: Meme kanseri bazen meme başının içeri doğru çekilmesine neden olabilir.
Kanlı meme başı akıntısı: Meme ucundan kendiliğinden pembeden kırmızıya kadar değişen renklerde akıntılar olabilir.
Meme ucunda kaşıntılı, kızarık lezyonlar: Sadece meme başını tutan meme kanserleri çoğu kez ekzema sanılarak tedavi edilebilir. Geçmeyen, tek taraflı olan ve sınırları düzensiz bu tür lezyonlarda meme kanseri araştırılmalıdır.
Deri tutulumu: İlerlemiş olgularda meme kanseri deride yaralar oluşmasına neden olabilir. İnflamatuar meme kanseri denen özel bir tip meme kanseri başlangıçtan itibaren deriyi tutarak deride portakal kabuğu görünümü oluşmasına yol açabilir.
Koltuk altında kitle: Bazen memede saptanabilen bir kitle olmaksızın meme kanseri ilk belirti olarak koltuk altı lenf bezlerinde kitleyle belirti verebilir.
Meme ağrısı (mastalji): Meme kanserinde ağrı nadiren olur.

Bu tür kanser belirtileri görülüyorsa doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

kanser belirtileri


MEME KANSERİ NASIL ANLAŞILIR
Kanser üçlü değerlendirmeye tanı alır:
1. Bir genel cerrahi uzmanı tarafından belirti ve bulguların değerlendirilmesi,
2. Bir radyoloji uzmanı tarafından mamografinin değerlendirilmesi ve gerekirse ultrason yapılması,
3. Bir patoloji uzmanı tarafından kitleden alınan örneğin (biyopsinin) değerlendirilmesi.

Mamografi başlıca meme görüntüleme yöntemidir. Meme dokusu iki plaka arasında hafifçe sıkıştırılırken X-ışını ile memenin resmi çekilir. Genellikle iki yönlü olarak çekilir. İlkinde yukardan aşağı, diğerinde ise oblik olarak yandan görüntü alınır. Bu inceleme biraz rahatsızlık verse de meme dokusuna ciddi bir zararı olmaz. Günümüzde dijital teknoloji ürünü cihazlar kullanılmaktadır. Dolayısıyla verilen X-ışını dozu oldukça düşüktür. Mamografi ile ele gelen kitlelerde %95 doğrulukla tanı konur. Ele gelmeyen durumlarda bu oran %50'ye düşmektedir.

Ultrason, güvenli ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Meme üzerine kayganlaştırıcı bir jel sürülerek görüntü kalitesi arttırılır. Kanser tanısında değeri mamografiden düşük olsa da kitlelerin solid (içi yoğun) veya kistik (içi sıvı dolu) olduğunun ayrımında güvenilirliği çok yüksek bir yöntemdir.


EVRE 3 MEME KANSERİNDE TEDAVİ
Evre 3 meme kanseri demek, kanser meme derisine veya arkada kaslara veya koltukaltında 4’ten fazla lenf bezine yayılmış demektir. Ayrıca özel bir tip meme kanseri olan “infiltratif” meme kanseri de bu evre kabul edilir. Evre 3 meme kanserleri çok farklı tedavi yöntemlerinin kombine (bir arada) kullanılmasını gerektirir.

Kemoterapi evre 3 meme kanseri için en yaygın ve sık kullanılan tedavidir. Bazı özel durumlarda cerrahi öncesi tümörü küçültmek ve cerrahi işlemi kolaylaştırmak için kullanılır. Buna "neoadjuvan" tedavi denir. Ancak genellikle kemoterapi cerrahi tedaviden sonra uygulanır. Buna "adjuvant tedavi" denir.

Kemoterapinin amacı cerrahi sonrası kalan hücreleri yok etmektir. Cerrahinin çeşitli nedenlerle yapılamadığı her durumda kemoterapi asıl tedavi seçeneğidir.

evre 3 meme kanseri tedavisi

Kemoterapi farklı yöntemlerle verilir. En sık verilme yöntemi büyük bir toplardamarın içine serum içerisinde verilmesidir. Hekim onaylı bazı ilaçlar ağızdan tablet olarak verilir.

Kemoterapi genellikle bir kaç ilacın bir arada (kombine) olarak kullanılmasıyla oluşturulmuş programlar halinde ve genellikle 3-6 aylık bir süreyle verilir. Her bir tedavi arasında 2-3 hafta gibi süreler bırakılır. Böylece vücudun toparlamasına izin verilir.

Evre 3 meme kanserinde cerrahi tedavi önemli bir yer tutar. Genellikle memenin tamamı ve koltukaltı lenf bezleri çıkarılır. Bu ameliyata modifiye radikal mastektomi denir.

Bazı özel durumlarda kemoterapi sonrası tümör yeterince küçülmüş ise meme koruyucu cerrahi uygulanabilir. Bu durumda da yine koltukaltı lenf bezleri çıkarılır. Amaç yerel olarak tümörün tamamen temizlenmesidir.

Radyoterapi (ışın tedavisi) evre 3 meme kanserlerinde cerrahi ve kemoterapi sonrası sıklıkla uygulanır. Radyoterapi varsa cerrahiden sonra kalan kanser hücrelerini yok eder. Radyoterapinin amacı kanserin yerel nüksünü önlemektir.

Son olarak tümör hücrelerinin patolojik inceleme sonrası saptanan hormona duyarlılık özelliklerine göre hormonoterapi verilir. Bu ilaçlar ya östrojenin bağlanma yerini bloke ederler ya da östrojen sentezinde rol alan bir enzimi bloke ederler.

Bazı kanser hücrelerinde HER2 denilen bir büyüme faktörü bağlanma yeri vardır. Bu bağlanma yerini bloke eden ilaçlar da kullanılabilir: buna hedefe yönelik tedavi denir.

Evre 3 meme kanserinden kurtulma şansı (bir başka deyişle sağkalım şansı) son yıllarda giderek artmaktadır. Bu oran kişiden kişiye değişmekle birlikte tüm bu evredeki hastalar için ortalama 5 yıl için %72 civarındadır. Yani her yüz hastadan 72'si 5 yıldan daha uzun yaşamaktadır. Bu şansa ulaşmanın ilk koşulu da etkin bir tedavi almaktır.


MEME KANSERİNDE İLAÇ TEDAVİSİ
Kanser tedavisi bir ekip gerektirir. Çünkü tek başına herhangi bir tedavi ile çoğu hastada hastalığın kontrolü mümkün olmaz. Bu tedavileri düzenleyen hekimler medikal onkologlardır. Her hastalığın evresine ve tümör hücrelerinin karakteristiğine göre tedavi farklılık gösterir. Bu bakımdan ameliyat sonu patoloji raporu çok büyük önem taşır.

İlaç tedavisinin başlıca amaçları:
- Dolaşımdaki hücreleri yok etmek,
- Metastazları yok etmek,
- Ana tümörü yok etmek veya küçültmek,
- Tümörün tekrarlamasını (nüks etmesini) önlemek,
- Yeni tümör gelişimini engellemek,
- Mevcut tümör veya metastazın büyümesini yavaşlatmaktır.

Cerrahi öncesi veya sonrası uygulanacak olan başlıca ilaç tedavileri şunlardır:
- Kemoterapi,
- Hormonoterapi,
- Hedefe yönelik ilaçla tedavi.


KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ
Kendi kendine meme muayenesi için en iyi zaman adetin başlangıcından itibaren 7. gündür. Eğer adet görmüyorsanız her ayın aynı günlerinde muayene yapmalısınız. Kendi kendine meme muayenesi 4 adımda yapılır:

kendi kendine meme muayenesi

1. Aynanın önünde durarak kollarınız her iki tarafta sarkarken memelerinizde herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol ederek muayeneye başlamalısınız.

2. Sonra kollarınızı belinize bastırarak meme derinizde herhangi bir çekinti, kitle, şişlik ya da çukurlaşma oluşup oluşmadığına bakın. Daha sonra her iki kolunuzu başınızın her iki tarafına yukarı doğru kaldırın ve memelerinizi gözlemleyin.

3. Şimdi hangi taraf memeyi muayene edecekseniz o tarafta sırtınızın altına küçük bir yastık yerleştirerek sırt üstü uzanın ve o taraf kolunuzu başınızın altına koyun. Diğer elinizin orta üç parmağının uçlarını kullanarak muayene yapmalısınız. Önce hafif ve orta derecelerde, sonra da derine doğru bastırarak, yukarıdan aşağıya ve içten dışa doğru, dairesel hareketler yaparak memelerinizi muayene edin.

4. Duşa girdiğinizde, memenizi sabunlayın ve kayganlıktan yararlanarak yukarıda belirtilen hareketleri tekrarlayarak muayene edin. Bu sırada her iki koltukaltınızı da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Hayat boyu her 8 kadından 1 kadının kansere yakalanma riski olduğunu biliyor muydunuz? Her ay düzenli olarak kendi kendinize meme muayenizi gerçekleştirin.
Yıllık kontrollerinizi aksatmayın!

    HASTA GÖRÜŞLERİ (tümü için tıklayın)

  • Gamze

    Ekmel Bey ile sol göğüsümdeki kitle sebebiyle tanıştım. Muayenesinde benimle özverili bir şekilde ilgilendi. Bütün detaylarina kadar bana bu kitleyi anlatti. Akabinde o kitlenin cikarilmasi ameliyati oncesinde de sonrasinda da benimle gayet iyi bir şekilde ilgilendi. Bu ameliyat ile gerçekten rahatladim. Bu kadar özverili bir şekilde ilgilendigi icin ve bu kadar donanimli olduğu icin teşekkür ederim

  • kanseri tipleri

  • Aliye Y.

    Ekmel Hocamı internet araştırmalarım sonucunda buldum. Yıllarca süregelen meme rahatsızlıklarım vardı, aksatarak da olsa takip ve tetkiklerimi yaptırıyordum. Bir arkadaşımı meme kanserinden kaybettikten bir ay sonra sol göğüs ucumdan kan gelmeye başladı, bu durum beni çok etkiledi. Ekmel Hocam tarafından çok titizlikle takip edilen tetkikler sonrasında göğüslerimde kitleler tespit edildi ve erken teşhis edilen kitleler ameliyatla giderildi. Bu süreçte bana gösterdiği yaklaşım, verdiği güven ve takibi beni çok rahatlattı. Hastalığım sırasında Ekmel Hocam ile tanışmak benim için büyük bir şans oldu. İlgisinden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.


Memeniz ve kendi sağlığınız için kontrollerinizi aksatmayın. Sağlıklı günler.

DİĞER YAZILARIM

Soru sormak için lütfen info@ekmeltezel.com mail adresi üzerine tıklayarak mesajınızı iletin.

Hızlı Randevu için;   Tel: 0312 441 14 14- Cep: 0533 331 22 55-0533 655 16 94- Mail: bilgi@ekmeltezel.com

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri