Eklenme: 26.01.2016- 3485 kişi okudu.

Meme Başı Akıntısı

Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntısı meme ağrısı (mastalji) ve kitleden sonra en sık görülen üçüncü şikayettir. Genellikle iyi huylu lezyonlarda görülür.

Meme başı akıntısının bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilmesi için;
1. Kendine kendine olması
2. Tek taraflı olması
3. Meme ucundaki tek bir kanaldan gelmesi ve
4. Kanlı veya pembe-kırmızı tonlarında olması gerekir.

Bu özellikler varsa meme başı akıntısı patolojik kabul edilir ve araştırılır.

Ancak yine de hastalık belirtisi olarak araştırılan çoğu meme başı akıntısı iyi huylu nedenlerden kaynaklanır. Bunların başında intraduktal papilloma, duktal ektazi ve fibrokistik değişiklikler gelir.

İntraduktal papillom, genellikle meme ucunun altında bulunan geniş süt kaanalları içinde gelişen iyi huylu karakterli hücrelerden oluşan küçük tümörlerdir.

Duktal ektazi ise enfeksiyon ya da hormonların etkisi gibi bir çok farklı nedene bağlı olarak gelişen kanal genişlemesidir.

Meme başı akıntılarının %5-15'i kansere bağlı gelişir. 40 yaş sonrası kanser riski yükseldiği için bu yaşlarda görülen meme başı akıntıları iyi incelenmelidir.

Emziren kadında meme başı akıntısı normal kabul edilir. Emzirme kesildikten bir yıl sonrasına kadar sütlü akıntı devam edebilir.

Galaktore ise doğum ve emzirme olmaksızın görülen sütlü meme başı akıntısıdır: Kendi kendine olur, ancak hem iki taraflıdır hem de bir çok meme kanalından süt benzeri sıvı gelir. Nadiren kanserle ilişkilidir. Genellikle ilaçlar, bazı hormon bozukluğu yapan hastalıklar ve meme başının uyarılması gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Meme başı akıntısı ile başvuran her hastada mutlaka radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulmalıdır. Eğer hasta 35 yaş altı ise ilk tercih edilen yöntem ultrasondur. Riskli hastalarda ve 40 yaş üstü hastalarda mamografi ve ultrason yapılır.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri