Eklenme: 22.02.2016- 4471 kişi okudu.

Meme Ağrısı (Mastalji) Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Meme Ağrısı (Mastalji) Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Mastalji 3 kadından 2'sinde görülür. Nadiren kanser belirtisidir. En sık nedenleri fibrokistik değişiklikler ve hamilelik, adet dönemi ve menapoza bağlı olarak gelişen hormonal değişikliklerdir. Aşırı ya da alışkın olunmayan fizik aktivite, travma ve bazı ilaçlar da mastalji yapar.

Mastalji 3 grupta sınıflandırılır:
1) Siklik (adetlerle oluşan),
2) Nonsiklik (adetlerle ilişkisiz),
3) Meme dışı nedenlere bağlı olan.

meme ağrısı mastalji

Siklik mastalji en sık görülendir ve menstrüel siklusla (adet dönemi ile) ve memelerde gelişen ödemle ilişkilidir. Genellikle iki taraflıdır ve sıklıkla memenin üst dış bölümlerinde oluşur ve bazen koltukaltına yayılır.

Nonsiklik mastalji sürekli veya aralıklı olabilir. Sıklıkla tek taraflıdır ve memenin bir bölgesinde sınırlıdır. Bazen laterale doğru yayılabilir. Keskin, yanıcı, zonklayıcı veya acıtıcı tarzda olabilir.

Meme dışı mastalji memeden kaynaklanıyor sanılsa da kökeni sıklıkla göğüs duvarı, nadiren de kalp, akciğerler veya mide-bağırsak sistemidir.

Meme kanserine bağlı mastalji iyi lokalize ve nonsikliktir. Ancak mastaljiyle gelen hastaların ancak %1-6'sında kanser saptanır.

Diyetle alınan yağların kısıtlanması (günlük total kalori gereksiniminin %15'ten daha azının yağlarla sağlanması) siklik mastaljide belirgin düzelme sağlamaktadır. Ayrıca çay ve kahve tüketiminin kısıtlanması da mastaljinin kontrolüne yardımcı olur.

Düzenli egzersiz yapan kadınlarda mastalji daha az görülmektedir.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri