Eklenme: 21.03.2016- 9651 kişi okudu.

İnflamatuar Meme Kanseri Nedir?

İnflamatuar Meme Kanseri Nedir?

İnflamatuar Meme Kanseri Nedir? İnflamatuar meme kanseri (Inflammatory breast cancer) nadir görülen ve hızlı ilerleyen bir kanser türüdür. “İnflamatuar” adı memede enfeksiyon varmışçasına meme derisinde kızarıklık ve şişlik (ödem) oluşmasından gelir. İnflamasyonun asıl nedeni elbette bakteri (veya mikroplar) değil tümör hücrelerinin derinin lenf kanallarını tıkayarak deride sıvı birikmesine yol açmasıdır.

İnflamatuar meme kanseri nadirdir; tüm meme kanserlerinin%1 ile 5’ini oluşturur. Tümör (kanser) hücreleri memenin süt kanallarından köken alır (invaziv duktal karsinom).

İnflamatuar meme kanseri hızlı ilerler: bir kaç ay hatta bir kaç hafta içinde tüm memeye yayılıp tüm memenin kızarıp şişmesine yol açabilir. Bu durum memeye tipik olan " portakal kabuğu görünümünü" kazandırır.

inflamatuar meme kanseri portakal

Kanser ayrıca koltukaltı lenf bezlerine ve boyundaki ana lenf bezi olan köprücük kemiği üzerindeki lenf bezine (supraklaviküler lenf bezine) yayılabilir. Bu nedenle çoğu İnflamatuar meme kanseri tanı aldığında Evre 3 veya 4'tür.

İnflamatuar meme kanserinin bazı tipik özellikleri vardır:
• Diğer meme kanserleri ile karşılaştırıldığında İnflamatuar meme kanseri daha genç yaşlarda görülür.
• İnflamatuar meme kanseri hücreleri genellikle östrojen reseptörü taşımaz. Bu nedenle tamoksifen gibi hormon ilaçlarından fayda görmez.
• İnflamatuar meme kanseri obez (kilolu) kadınlarda daha sık rastlanır.
• Nadir de olsa yaşlı erkeklerde de İnflamatuar meme kanseri görülebilir.

inflamatuar meme kanseri

İnflamatuar meme kanserinin belirtileri nelerdir?
İnflamatuar meme kanserinin en tipik belirtisi memede mastit (meme iltihabı) olmuşcasına bir görünümün ortaya çıkmasıdır. Meme derisi kızarır ve şişer. Bu memeye portakal kabuğu gibi bir görünüm (peau d'orange) kazandırır. Memede yerel ısı artışı olabilir. Meme dokusunda kitle ele gelebilir. Bazen tüm meme bir kitle haline gelebilir.

Diğer belirtiler ise memenin hızla büyümesi, ağırlaşmış gibi hissedilmesi ve memede hassasiyet ve ağrı olabilir. Meme ucu bazen içeri döner. Koltukaltındaki lenf bezleri hızla büyüyüp bazen ceviz boyutuna kadar ulaşabilir.

İnflamatuar meme kanserine nasıl tanı konur?
İnflamatuar meme kanserinin tanısı klinik muayenede şüphenilmesi ile gerekli rutin tetkikler sonrası biyopsi ile konur. Şüphe uyandıracak en önemli bulgu hastanın emzirmiyor olması, hatta menapozda veya menapoz sonrası dönemde olması ve belirtilerin kısa sürede ortaya çıkmasıdır.

İnflamatuar meme kanserinin en çok karıştığı durum memenin granülomatöz mastitidir. Granülomatöz mastit memenin otoimmün bir hastalığıdır. Genellikle otuzlu yaşlarda rastlanır ve hastaların öyküsünde son 5 yıl içinde bir doğum yapmış olmaları vardır. Elbette bu bir kural değildir. Her iki hastalık da her yaşta görülebilir.

Tanı için ilk yapılacak tetkik her hastada olduğu gibi mamografi ve ultrasondur. Ancak bu bir kısım hastada her iki tetkikte sadece infalamasyon bulguları saptanır. Kesin tanı için deriyi de içerecek şekilde biyopsi alınmalıdır.

inflamatuar meme kanseri nedir

İnflamatuar meme kanserinin tanısı için gerekli olan kriterler şunlardır:
Memede hızla gelişen kızarıklık, şişlik ve portakal kabuğu görünümü olması,
Bu belirtilerin son 6 ay içerisinde gelişmiş olması,
Kızarıklığın meme derisinin üçte birinden daha fazla bir alanda olması ve
Biyopside invaziv karsinom saptanmış olması.

Tanı ve evrelendirme için gerekne testler:
Mamografi ve meme ultrasonu,
Meme MR'I,
PET CT (vücutta kanser taraması amacıyla),
Kemik sintigrafisi ve gerekirse MR (kemik metastazlarının saptanmasında ve ayırıcı tanısında kullanılır).

İnflamatuar meme kanseri nasıl tedavi edilir?
İnflamatuar meme kanseri tanı aldığı anda evre 3 kabul edildiğinden öncelikli tedavisi kemoterapidir.

Kemoterapiden sonra cerrahi olarak memenin tamamı ve tüm koltukaltı lenf dokusu çıkarılır. Bu ameliyata modifiye radikal mastektomi denir. Takiben radyoterapi uygulanması gerekir. Eğer tümör hücreleri hormon reseptörü ve büyüme faktörü (HER') reseptörü içeriyorsa o zaman hormonoterapi ve hedefe yönelik tedavi uygulanır.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri