Prof.Dr. EKMEL TEZEL / GENEL CERRAHİ / SAFRA KESESİ HASTALIKLARI

SAFRA KESESİ HASTALIKLARI

Safra kesesinin en sık görülen hastalığı safra kesesi taşı (kolelitiyazis) ve ona bağlı gelişen safra kesesinin iltihaplanmasıdır (kolesistit).

Safra kesesinin fonksiyonları bozulduğu zaman safra içerisinde bulunan tuzlarla birleşerek çökmeye başlar ve sonuçta önce safra kristalleri ve takiben safra taşları oluşur. Safra taşı ya çok sayıda irili ufaklı olur ya da bir kaç adet büyükçe olur.

safra kesesi

Büyük taşlar safra kanalından geçemezler. Genellikle yağlı ve yumurtalı yemeklerden sonra karnın sağ üst kısmında sancıya neden olurlar. Bazen kanalı tıkayarak safra kesesinin boşalmasına engel olarak kesenin şişmesine neden olur. Bu durum bir süre sonra kese duvarının da kalınlaşmasıyla sonuçlanır. Safra kesesi duvarı gerildiğinden hastada bulantı, kusma ve sağ üst kısımda zaman zaman şiddetlenen ve 6 saatten uzun süren ağrı ortaya çıkar. Bu tablo hastayı acil servise götürecek kadar şiddetlidir. Buna akut kolesistit denir. Hasta ilk 3 gün içerisinde başvurmuşsa acil ameliyat edilir. Daha geç başvurmuşsa 6-8 hafta sonra ameliyat edilir.

Küçük taşlar safra kanalından geçerek safra yollarına düşme eğilimindedir. Bu durumda safra yolları tıkanabilir; sarılık ortaya çıkar. Ya da ortak kanalı tıkayarak pankreasın da iltihaplanmasına neden olur (pankreatit). Bu oldukça riskli bir durumdur. Ağır seyredebilir. Yoğun bakım şartları gerektirir.

Safa kesesinde taş varlığında, herhang bir komplikasyon gelişmeden ameliyat öneriyorum. Kolelitiyazis safra kesesinin tamamının çıkarılması (kolesistektomi) ile tedavi edilir. Bu ameliyatı çoğunlukla laparoskopik yöntemle yapıyorum. Ancak gerekli durumlarda, komplikasyon gelişmişse veya safra kesesi yoğun yapışıklık nedeniyle ayrılamıyorsaaçık cerrahi gerekebilir.

DİĞER YAZILARIM

Soru sormak için lütfen info@ekmeltezel.com mail adresi üzerine tıklayarak mesajınızı iletin.

Hızlı Randevu için;   Tel: 0312 441 14 14- Cep: 0533 331 22 55-0533 655 16 94- Mail: bilgi@ekmeltezel.com

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri