Eklenme: 29.01.2016- 2230 kişi okudu.

Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Erkekte meme büyümesine jinekomasti diyoruz. Tanı için muayene ve ultrason yeterlidir. Obez olmayan bir kişide en az 2 cm'lik meme dokusu olması durumunda jinekomasti tanısı konur.

İki tipi vardır:
1. Fizyolojik olan: Yeni doğanda, ergenlikte veya yaşlılıkta olabilir. Nedeni hormonal değişikliklerdir. Yeni doğanda anneden (plasentadan) geçen östrojen, ergende testosterona görece artmış östriol, yaşlılıkta ise testosteronun düşmesiyle östriolün görece fazlalaşmış olması nedendir.

Ergenlikte jinekomasti genellikle tek taraflı, yaşlılıkta ise iki taraflıdır.

2. Patolojik olan: Diğer hastalık ya da durumlara bağlı gelişen. Bir çok genetik hastalık, hormonal bozukluklar ve ilaçlar, karaciğer yetmezliği, ve çeşitli tümörler jinekomastiye neden olabilir.

Tedavi altta yatan nedene göre değişir. Çoğu jinekomasti fizyolojiktir ve cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılmasıyla düzeltilir.

Erkekte memede kanser gelişebileceği de akılda tutulmalıdır. Bu bakımdan eğer meme büyümesi ile birlikte elinize bir sertlik geliyorsa vakit geçirmeden bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederim.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri