Eklenme: 13.11.2017- 2273 kişi okudu.

Doğum Kontrol Hapları ve Meme Kanseri

Doğum Kontrol Hapları ve Meme Kanseri

Günümüzde bir çok kadın doğum kontrol yöntemi olarak ağızdan alınan doğum kontrol haplarını (oral kontraseptifleri) kullanmakta. Yıllardır süregiden tartışmalar ve araştırmalar sonucunda günümüzde bu ilaçların meme kanseri başta olmak üzere kanser riski üzerine etkilerini sizlere aktaracağım.

Doğum kontrol hapları kanser yapar mı?
Hayır. Bu ilaçların direkt kanser yapıcı etkisi yoktur.

Meme kanseri riskini arttırır mı?
Bu konuda yapılmış en geniş çalışmalarda bu riskin genel olarak hafif bir artış gösterdiğini ortaya koymuş olsa da bu sonuçlar iyi analiz edildiğinde aslında yalnızca bazı durumların riski arttırdığından söz edilebilir. Şöyle ki;

1. Genç yaşlarından itibaren (20 yaş öncesinden başlayarak) doğum kontrol ilacını uzun yıllar boyunca kullananlarda meme kanseri riski hafifçe artmaktadır.
2. İlaç kesildikten 10 yıl sonra bu risk hiç ilaç almayanlarla eşitlenmektedir.
3. Asıl riskli gruplar: ilk regl yaşı genç olanlar (11 yaş ve öncesi), geç menopoza girenler, ilk hamileliğini geç yaşlarda yaşayanlar ve hiç çocuk sahibi olmayanlar. Bu gruplardaki risk rakamları da oldukça düşüktür.

Başka hangi kanser riski artmaktadır?
Karaciğer kanseri değil ama karaciğerde görülen iyi huylu adenom riskinde hafif bir artış olmaktadır. Bu adenomlar nadiren karaciğer kanserine dönüşür.

Hangi kanserleri önler?
Bu ilaçların hem yumurtalık (over) hem de rahim içi (endometrium) kanserlerini önlediği saptanmıştır.

Ailesel risk bulunan kadınlarda doğum kontrol ilacı kullanabilir mi?
Kesinlikle hiçbir sakınca yoktur. Hatta BRCA1/2 taşıyıcılarının doğum kontrol ilaçlarını kullandıklarında yumurtalık (over) kanseri riskinin azaldığı saptanmıştır. Meme kanseri riski değişmemektedir, yani artmamaktadır.

Son söz?
Doğum kontrol ilaçları güvenle kullanılabilir. Ancak 30 yaştan itibaren meme kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri